Beylerbeyi Gezilecek Yerler

Boğaziçi’nin sakin ve huzur dolu semti Beylerbeyi şehrin içinde yer alan bir kaçış noktası…

Beylerbeyi Gezilecek Yerler

Boğaziçi'nin sakin ve huzur dolu semti Beylerbeyi şehrin içinde yer alan bir kaçış noktası…

Beylerbeyi Gezilecek Yerler Beylerbeyi, çok eski bir yerleşim bölgesi olmasına rağmen, özellikle Bizans döneminden kalma tarihi yapılar günümüze ulaşamamıştır. Ancak semtin sokakları arasında tarihi sur kalıntıları ve tepelere doğru yayılmış olan Bizans sarnıçlarını görmek mümkündür. Semtte görmezini tavsiye ettiğimiz diğer yerler ise şöyle:

Beylerbeyi Sarayı: Semtin simgesi haline gelmiş olan Beylerbeyi Sarayı Osmanlı'dan günümüze kalan en önemli yapılar arasındadır. Deniz kenarında, rıhtım üzerine kurulu olan saray Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır ve çok geniş bir bahçe içinde yer almaktadır.

Beylerbeyi Camii: Osmanlı döneminde, I. Abdülhamit tarafından 1778 yılında annesi adına yaptırılmıştır. 1969 ve 1983 yıllarında restorasyondan geçen cami Barok üsluba sahiptir.

Beylerbeyi Hamamı: Osmanlı döneminden kalan hamam Beylerbeyi'nde görebileceğiniz tarihi yapılar arasında yer alıyor. Hamam, Beylerbeyi Camii'nin güneyinde, Yalıboyu Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Beylerbeyi İskelesi: Semtin en güzel yeri olan iskele ve iskele meydanı semtte mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden. Boğaz'ın muhteşem manzarasına sahip bu meydanda yer alan sevimli kafe ve balık restoranları ile iskeleyi mutlaka görün.

Bu yapıların dışında Beylerbeyi'nde görmenizi önerdiğimiz yerlerden biri de semtin ara sokaklarıdır. Sahilden başlayıp tepelere doğru çıkan bu sokaklarda göreceğiniz ahşap evler ve yapılar size Beylerbeyi'nin geçmişini anlatacak.

Beylerbeyi gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Beylerbeyi Hamamı
Beylerbeyi Hamamı

-

Beylerbeyi Hamamı

Beylerbeyi Hamamı hakkında bilgi istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Beylerbeyi Camii
Beylerbeyi Camii

-

Beylerbeyi Camii

Rüyamda gördüm. Çok merak ediyorum, gidip görmek isterim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Beylerbeyi

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Beylerbeyi Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Hamid-i Evvel Camii olarak da bilinen Beylerbeyi Camii, İstanbul'un gezilecek tarihi yapıtlarından biridir.

Üsküdar'ın Beylerbeyi semtinde bulunmaktadır. 1777 yılında yapımına başlanmıştır ve 1778 yılında tamamlanmış olup ibadete açılmıştır. Beylerbeyi Camii, l. Abdülhamit tarafından annesinin anısına yapılmıştır.

Günümüze gelene kadar birçok yenilenme yaşamıştır Beylerbeyi Camii. ll. Murat tarafından minaresi yıkılmış ve yerine iki minare yapılmış, 1969 yılında detaylı bir restorasyondan geçmiştir. Son olarak ise yanındaki İsmail Paşa Yalısı'nda 1983 yılında yangın çıkmış ve caminin kubbesinin ahşap bölümü zarar görmüştür; ardından hızlı bir şekilde restore edilip hizmete açılmıştır.

İstanbul gezinizde ziyaret edeceğiniz Beylerbeyi Camii, denize karşı konuşlanmış ve adeta yeryüzüyle gökyüzünü birleştirdiği hissi verir görenlere. Camiyi ziyaret edip karşısında doyulmaz bir boğaz manzarası izleyebilirsiniz. Ardından Ayazma Camii'ni, Adile Sultan Kasrı\'nı, Altunizade Camii\'ni, Mihrimah Sultan Camii'ni, Kız Kulesi'ni ve Büyük Çamlıca Tepesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Tarihi Yerler
Üsküdar‘da bulunan Beylerbeyi Hamamı, tarihine yakışır bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Beylerbeyi Hamamı, Osmanlı hamam örneklerinden biri olup, 1778 yılında Rabia Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Mehmet Tahir Ağa'dır. Hamamın mimarisi özgünlüğünü günümüzde de korumakta. Beylerbeyi Hamamı, aynı ismi taşıdığı Beylerbeyi Camii'nin güneyinde yer alan Yalıboyu Caddesi'nde üzerindedir. Hamamda sauna bölümü de bulunmakta.