Beylerbeyi Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Beylerbeyi tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Beylerbeyi ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Beylerbeyi tanıtım sayfası.
 
 
Beylerbeyi Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Boğaziçi'nin sakin ve huzur dolu semti Beylerbeyi şehrin içinde yer alan bir kaçış noktası…

Beylerbeyi, çok eski bir yerleşim bölgesi olmasına rağmen, özellikle Bizans döneminden kalma tarihi yapılar günümüze ulaşamamıştır. Ancak semtin sokakları arasında tarihi sur kalıntıları ve tepelere doğru yayılmış olan Bizans sarnıçlarını görmek mümkündür. Semtte görmezini tavsiye ettiğimiz diğer yerler ise şöyle:

Beylerbeyi Sarayı: Semtin simgesi haline gelmiş olan Beylerbeyi Sarayı Osmanlı'dan günümüze kalan en önemli yapılar arasındadır. Deniz kenarında, rıhtım üzerine kurulu olan saray Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır ve çok geniş bir bahçe içinde yer almaktadır.

Beylerbeyi Camii: Osmanlı döneminde, I. Abdülhamit tarafından 1778 yılında annesi adına yaptırılmıştır. 1969 ve 1983 yıllarında restorasyondan geçen cami Barok üsluba sahiptir.

Beylerbeyi Hamamı: Osmanlı döneminden kalan hamam Beylerbeyi'nde görebileceğiniz tarihi yapılar arasında yer alıyor. Hamam, Beylerbeyi Camii'nin güneyinde, Yalıboyu Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Beylerbeyi İskelesi: Semtin en güzel yeri olan iskele ve iskele meydanı semtte mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden. Boğaz'ın muhteşem manzarasına sahip bu meydanda yer alan sevimli kafe ve balık restoranları ile iskeleyi mutlaka görün.

Bu yapıların dışında Beylerbeyi'nde görmenizi önerdiğimiz yerlerden biri de semtin ara sokaklarıdır. Sahilden başlayıp tepelere doğru çıkan bu sokaklarda göreceğiniz ahşap evler ve yapılar size Beylerbeyi'nin geçmişini anlatacak.

 
 
 

Beylerbeyi Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Beylerbeyi için bir öneri ekleyin
Beylerbeyi Hamamı
Beylerbeyi Hamamı
Üsküdar‘da bulunan Beylerbeyi Hamamı, tarihine yakışır bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Beylerbeyi Hamamı, Osmanlı hamam örneklerinden biri olup, 1778 yılında Rabia Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Mehmet Tahir Ağa'dır. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 19 Eylül 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 1
Beylerbeyi Camii
Beylerbeyi Camii
Hamid-i Evvel Camii olarak da bilinen Beylerbeyi Camii, İstanbul'un gezilecek tarihi yapıtlarından biridir. Üsküdar'ın Beylerbeyi semtinde bulunmaktadır. 1777 yılında yapımına başlanmıştır ve 1778 yılında tamamlanmış olup ibadete açılmıştır. Beylerbeyi Camii, [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 15 Ağustos 2012, Çarsamba - Yorum Sayısı : 1
 
 
Gezgin Yorumları
 
Beylerbeyi Sarayı'nı mutlaka görmelisiniz.
mustafa sami can l 28 Aralık 2013, Cumartesi 21:04 l  
 
 
Peki Beylerbeyi hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Alternatif bir tatil için gezginlerin Kabak Koyu hakkındaki görüşlerini okuyabilir, kendi görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Seyahat Tüyoları